
Naziv projekta/programa: POdrži – Motiviraj – AKtiviraj (PO-M-AK)
Davatelj potpore: RH – Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike – Poziv “Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga za razdoblje 2023. do 2025.“ (P2. Programi usmjereni djeci s teškoćama u razvoju i odraslim osobama s invaliditetom)
Iznos dodijeljen financijske potpore: 1. godina 25.000,00 EUR + 2. godina 32.500,00 EUR + 3. godina
Partneri na projektu/programa:
- Udruga osoba s invaliditetom distrofije, cerebralne i dječje paralize i osoba s ostalim tjelesnim invaliditetom Grada Siska,
- Udruga osoba s intelektualnim teškoćama Grada Siska,
- Udruga gluhih i nagluhih osoba Grada Siska,
- Sisačko-moslavačka županija,
- Zavod za socijalni rad, Županijska služba Sisačko-moslavačke županije, područni ured Sisak
Period provedbe: 01.06.2023 – 31.5.2026. g.
- Prva godina ugovara se od 01. lipnja 2023. godine i završava 31. svibnja 2024. godine;
- Druga godina ugovara se od 01. lipnja 2024. godine i završava 31. svibnja 2025. godine;
- Treća godina ugovara se od 01. lipnja 2025. godine i završava 31. svibnja 2026. godine.
Opis projekta/programa:
Opći cilj projekta je smanjiti socijalne rizike i potaknuti bolje uključivanje u zajednicu ranjivih skupina kroz pružanje aktivne podrške osobama s invaliditetom i njihovim obiteljima i omogućavanje dostupnosti izvaninstitucionalnih oblika socijalnih usluga u zajednici.
Provedbom aktivnosti planirano je ostvarenje sljedećih ciljeva:
- prevencija potencijalnih socijalnih rizika
- povećanje kvalitete života i socijalne uključenosti osoba s invaliditetom kroz razvoj i pružanje novih oblika izvaninstitucionalnih socijalnih usluga u zajednici na području Grada Siska i Sisačko-moslavačke županije.
Aktivnosti i usluge koje se pružaju kroz projekt u svojoj su naravi su multidisciplinarne i kompleksne te adresiraju potrebe i odgovaraju na rizike kojima su izloženi pripadnici ciljnih skupina projekta te se sastoje od aktivnosti savjetovanja, informiranja, zagovaranja, zastupanja i edukacije te umjetničkih, sportskih i volonterskih aktivnosti koje svojom realizacijom pozitivno utječu na prevenciju potencijalnih socijalnih rizika i povećanje kvalitete života i socijalne uključenosti OSI.
Aktivnosti projekta kroz sustavni stručni pristup objedinjuju mogućnost dobivanja informacija, stručne podrške i pomoći u rješavanju problema te mogućnosti za povećanje kvalitete života i aktivnije uključivanje u zajednicu OSI – uz voditelja, izvoditelja i stručne suradnike u rad su uključeni i predstavnici relevantnih institucija (područni uredi ZSR, Sisačko-moslavačka županija, Grad Sisak, ostale udruge i organizacije civilnog društva).
Kroz projekt je uspostavljen Klub korisnika PO-M-AK u sklopu kojeg se organiziraju aktivnosti za korisnike (informiranje, podrška, kreativne aktivnosti, sportske aktivnosti i sl.) i uspostavljen mobilni tim kako bi se aktivirali i dosegli neaktivni i teško mobilni predstavnici ciljne skupine.
Korisnicima, osobama s invaliditetom kao ranjivoj skupini društva) osigurana je dostupnost primjerenih sadržaja, omogućen im je izlazak iz kuća, informirani su, animirani i zainteresirani za kreativan rad te ih se kroz aktivira u smislu fizičke aktivnosti, razvija se njihovo samopouzdanje, pozitivno se utječe na zdravlje (poboljšanje motorike i smanjenje depresije), povećava osjećaj vrijednosti i kvalitete života te potiče na uključivanje uz dobivanje većeg uvažavanja lokalne zajednice.
Aktivnosti projekta također potiču digitalnu inkluziju i pristupačnost što podrazumijeva ne samo to da svatko ima pristup i mogućnost korištenja digitalne tehnologije nego i to da ih može upotrijebiti za poboljšanje kvalitete života i sudjelovati u svim aspektima društva uključujući i socijalne usluge (održanje radionica na temu digitalne inkluzije i sigurnosti na internetu i formiran sustav kontinuiranog pružanja digitalne podrške kroz rad E-točke kao mjesta gdje se uz pomoć opreme i kompetentne osobe koja im je na raspolaganju mogu riješiti svoje probleme odnosno obaviti određene radnje vezane uz omogućavanje pristupa i korištenje digitalne tehnologije).
Važan segment aktivnosti projekta su i one koje kao rezultat realizacije imaju jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva pružatelja socijalnih usluga te poticanje uključivanja volontera.

Program/projekt sufinancira Republika Hrvatska – Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike